Kozjek-Gulyás Anett: Meritokratikus szelekciós mechanizmusok érvényesülése a kínai közszektorban

KOZJEK-GULYÁS ANETT
TEAM Társadalmi Elemzések Műhelye PPKE BTK Szociológiai Intézet
Oldalszám:
Kiadvány típusa:
Online időszaki kiadvány

A társadalom igényei a modernizálódás és az iparosodás folyamán átalakulnak, ennek következtében a társadalom számára már nem a fizikai adottságok, a származás, a születéstől függő tényezők a fontosak, hanem a szellemi és az intellektuális képességek. Az egyéni képességek és teljesítmények felértékelése, a teljesítmény mögött a szellemi tevékenység érvényesülése, az érdem alapján szerzett pozíciók, mint a kiválasztódás meritokratikus szelekciós elvei, a modern társadalmak funkcionális működését segítik. A társadalom a legjobb képességekkel rendelkező tagjait arra motiválja és jutalmazza, hogy ezeket a képességeket az egész társadalom érdekében a legfontosabb pozíciókat betöltve használja fel.

A tanulmány azt mutatja be, hogy a kínai állam milyen lépéseket, milyen irányú változtatásokat tett annak érdekében, hogy ezek a meritokratikus mechanizmusok bevezetésére kerüljenek. Egyrészt, hogy milyen jogi feltételrendszer mellett érvényesülnek Kínában a meritokratikus elvek, másrészt, hogy a meritokrácia kiépítéséhez szükséges kritériumok mentén, mint az iskolázottság, a kiválasztás, a teljesítményen alapuló vezetői rendszer milyen változtatások kerültek bevezetésre.